• Ewa

Sklep stacjonarny w trakcie pandemii - na co zwrócić uwagę?

Aktualizacja: 24 maj 2020


Powrót do pracy po tygodniach kwarantanny może wywoływać euforię i ulgę. Wcale się nie dziwię!


Ale z drugiej strony - jak to wszystko ugryźć?


Nowe zasady higieny, praca w maseczkach i rękawiczkach oraz duża porcja strachu i stresu na dokładkę. Na pewno nie będzie to łatwe zadanie, więc po kolei.


O czym warto pamiętać otwierając sklep stacjonarny w czasie pandemii?


1. Otwarcie i szczerze komunikuj się z personelem


Jeśli zatrudniasz personel, to nie jesteś sama ze wszystkimi problemami związanymi z aktualną sytuacją.


Tak, to Ty podejmujesz ostateczne decyzje, ale osoby, które zatrudniasz w swoim sklepie mogą mieć ogromny wkład w kreatywne i skuteczne wyjście z kryzysowych sytuacji.


Przeciwności budują i zespalają zespółPoproś swoich pracowników, którzy wracają do pracy, o komunikowanie wszelkich dolegliwości. Miejcie na stanie kompletną apteczkę z termometrem. Zachęć do informowania Cię o wszelkich wątpliwościach odnośnie przyjścia do pracy.


Pamiętaj, że jeśli Twój pracownik będzie czuł się niekomfortowo, Twoi klienci na pewno to odczują.


Trudności i przeciwności budują i zespalają zespół. Poproś swoich pracowników o pomysły jak możecie zwiększyć sprzedaż, jakie nietypowe strategie możecie wdrożyć, by przyciągnąć klientów.


Przedyskutujcie to, zróbcie burzę mózgów. Podejmując decyzje pamiętaj o ich propozycjach..


2. Zapewnij absolutnie perfekcyjną obsługę klienta


W czasach rosnącego bezrobocia i ogólnej niepewności klienci mniej chętnie wydają pieniądze.


To oznacza, że Twój personel musi być teraz maksymalnie wydajny.


Jeśli jesteś w stanie samodzielnie przeprowadzić im szkolenie ze sprzedaży - zrób to. Jeśli nie, zapewnij im dodatkowe źródła wiedzy i szkolenia.


I pamiętaj, że nie chodzi o to, by zamęczyć klienta. Chodzi o to, by w pełni wykorzystać każdą wizytę w Twoim sklepie.3. Zbuduj zaufanie


Najlepszym sposobem na zdobycie zaufania jest udowodnienie, że traktujesz zaistniałą sytuację poważnie.


Poinformuj o tym, że zastosowujesz się do wszelkich norm ustalonych przez WHO. Regularnie dezynfekuj klamki i poręcze, wietrz pomieszczenia. Stosuj maseczki lub przyłbice, noś rękawiczki, unikaj transakcji gotówkowych.


Możesz zrobić to za pośrednictwem Instastory lub na Facebooku - pokazać jak się zabezpieczacie, przygotować infografikę.


Niech Twoi klienci widzą, że przestrzegasz zasad higieny. Dzięki temu będą spokojni, że przychodząc do Twojego sklepu nie narażają swojego zdrowia.4. Szanuj i bądź człowiekiem


Higiena jest niezwykle istotna i zapewnia nam wszystkim bezpieczeństwo. Pamiętaj jednak, by nie traktować Twoich gości jak zarażonych intruzów. Każdy wciąż chce się czuć komfortowo.


Dlatego poruszaj tematy nie tylko związane z wirusem i nie wypytuj, czy klientka na pewno nie ma kaszlu ;-)5. Informuj


Jeśli podejmujesz decyzję o ponownym otwarciu, nie ukrywaj tego. Twoi klienci mogą zakładać, że sklep wciąż jest nieczynny.


Zaktualizuj wizytówkę Google, godziny otwarcia na Facebooku, Instagramie i na stronie internetowej.


Wykorzystaj swój Newsletter, zadzwoń do najwierniejszych klientek. Przygotuj odpowiednią informację, którą wywiesisz na witrynie (byle nie pisaną ręcznie!).


Nie przesadzaj jednak z ilością różnych kartek przyklejonych do szyby. Zorganizuj te informacje w jak najmniejszą ilość oddzielnych informacji, użyj odpowiedniego fontu, zalaminuj i nie wkładaj ich do biurowych koszulek.

6. Zapewnij przyjemne wytchnienie od codzienności.


Ostatnie kilka tygodni dla wielu ludzi były nieprzyjemne, może nawet traumatyczne. Wizyta w Twoim sklepie może okazać się miłą ucieczką od kwarantanny.


Dzisiaj bycie dla siebie miłym jest jeszcze ważniejsze, niż wcześniej. Zastanów się, jak możesz uprzyjemnić swoim klientom ten czas.


Bukiet świeżych kwiatów na stole, przyjemna muzyka, kartka z podziękowaniem dołączona do zakupów... i płynnie przechodzimy do kolejnego punktu.7. Bądź kreatywna.


Nie ukrywajmy, zakupy to nie tylko konieczność, lecz również forma ucieczki od zmartwień, problemów i obowiązków. A Twoim zadaniem jest sprawić, by ludziom chciało się uciekać właśnie do Ciebie.


Jak sprawisz, żeby to w Twoim sklepie było im po prostu fajnie?


To Ty i Twój personel znacie swoich klientów najlepiej. Zastanów się, jak możesz ich miło zaskoczyć. Czego teraz potrzebują? Co sprawi, że będzie im miło i poczują się docenieni? Pamiętasz pierwszy punkt? Poproś swoich pracowników o pomysły i przedyskutujcie różne opcje.8. Private shopping


Rozważ rezerwację wizyt w swoim sklepie. Możesz wykorzystać do tego specjalną funkcję Facebooka, lub poprosić o rezerwacje telefonicznie.


Twoi klienci będą mieć pewność, że sklep będzie tylko dla nich i unikną tłumów.


9. Zaktualizuj politykę zwrotów.


Jeśli do tej pory nie przyjmowałaś zwrotów, rozważ to. Być może klienci nie będą już mogli przymierzać ubrań w Twoim sklepie.


Możesz umożliwić im przymiarkę w domu i bezpłatny zwrot w określonym czasie.

10. Wyraź wdzięczność


Podziękuj za wizytę i wsparcie. Lojalnych klientów trzeba doceniać i o nich dbać. Pamiętaj o kreatywności, pomyśl jaki mały upominek możesz dołączyć do zakupów, zaproponuj darmową dostawę zakupów do domu. Każdy gest ma znaczenie.
11. Dasz radę


Prowadzenie sklepu stacjonarnego to ogromny wysiłek i odpowiedzialność. Pasja do tego co robimy nie zawsze wystarcza.


Dlatego weź po prostu o siebie zadbaj. Dasz radę przez to przejść, ale PAMIETAJ O SOBIE!


Zaplanuj odpoczynek, aktywność fizyczną i nawadniaj organizm. Odsapnij i dopiero wtedy wracaj do pracy :-)


*


Potrzebujesz dedykowanej konsultacji i zmian VM? Napisz: ewa@changes.pl


45 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie